Çin Yeni Bir Arama Motoru Daha Ortaya Çıkardı

Çrş, 03/02/2011 - 14:46 tarihinde ihy gönderdi

Çin, Google'ın Çin tabanlı arama moturunu kapatmasının ardından kendi arama moturunu ortaya çıkardı. China Mobile Ltd. ile hükümete ait Xinhua adlı haber ajansı, http://www.chinaso.com/ adlı arama sitesini kurdular.

Bu girişim, yönetimdeki komünist partinin Çin halkının arama sonuçlarında neler göreceğini denetlemesine yönelik yeni bir araç olabilir. Endüsrti analizcileri, Xinhua'nın ve China Mobile'ın geniş üye kitlesi sayesinde yaşayabileceğini ancak Çin arama piyasası lideri Baidu'yu zorlamasının zor olduğunu söylüyor

Xinhua, yeni arama motoru Panguso'yu Çin'in en çok kullanılan arama motorlarından biri yapmayı umuyor.

Çin arama motorlarında göze çarpan eksiklikler

Çin, 457 milyon kullanıcıyla dünyanın en büyükinternetkullanıcısı nüfusuna sahip. China Internet Network Information Center'a göre 303 milyon kişi, cep telefonundan internette arama yapmış.

Pekin, internetin iş ve eğitim için kullanılmasını istiyor ve yıkıcı, pornografik içerikleri kapsamlı filtreler yoluyla engelliyor. Çin'deki arama motorlarının bu engellenen siteleri de sonuçlarından çıkarmış olması şart koşuluyor.

Örneğin Nobel Barış Ödüllü aktivist Liu Xiabo'yu Panguso'da arattığınızda hiçbir sonuç alamıyorsunuz. Aynı aramayı Baidu'da yaptığınızda ise Liu'yu eleştiren Çince sitelerle karşılaşıyorsunuz.

Panguso'daki diğer eksiklikler de dikkat çekiyor. Örneğin Pekin'deki People's Univeristy'yi arattığınızda bir sonuç alamıyorsunuz. Üniversite, 1949 komünist devriminin ardından ilk kurulan ve Çin'in en göze çarpan kurumlarından.

Baidu, geçtiğimiz senenin son çeyreğinde Çin'in arama motoru piyasasının yüzde 75.5'ine sahipti. Kapatılmadan önce yüzde 30.9 paya sahip olan ÇinceGoogleise, kapatıldıktan sonra yüzde 19.6 oranına geriledi.
 

Çin'den Google'a Karşı Panguso

Amerikalı arama motoru Google ve dünyanın en kalabalık memleketi Çin'in yıldızı asla barışmamıştır. Şimdi de Uzak Doğu ülkesi, Google'a bir darbe daha vurdu.

Amerikalı internet devi Google ve dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, sürekli bir çatışma halinde. Günümüzden birkaç ay kadar önce, insan hakları temsilcilerinin Gmail hesapları, Çinli korsanlar tarafından kırılmış, Google gelişmelere sert tepki göstermiş ve ikili arasındaki ipler kopmuştu.

Panguso, Google'a Karşı

Çin, Google'a karşı yepyeni bir arama motoru geliştirdi. Panguso isimli motor, geliştirici Xinhua ve ülkenin en büyük servis sağlayıcısı China Mobile'ın gücüyle ortaya çıktı. China Mobile faktörü kilit öneme sahip. Öyle ki, servisi kullananlar, arama sonuçlarını cep telefonlarına ücretsiz SMS ile yollayabiliyor. Elbette akıllı telefonlara özel, envai çeşit uygulama da geliştirilecek.

Xinhua-China Mobile ortaklığı yetkilileri, Çin'de zirveye yerleşeceklerine emin görünüyor. Hatta daha da ileri gidiliyor ve artık Google'a hiç ihtiyaç olmadığı vurgulanıyor. Ülkede liderliği elde etmek Panguso'yu, dünyanın en büyük arama motorlarından biri kılabilir zira sınırlar dahilinde 500 milyona yakın internet kullanıcısı bulunuyor.

Yeni yorum gönder