Hakkında

Sivas Doğumlu

1988 - Sivas İHL mezunu
Girişimci. İlgi alanları: Bilgi, bilgi teknolojileri, veri mühendisliği. Evli ve üç çocuk babası.

1992 - Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.
17 yıl öğretmenlik yaptı. Öğretmenlik yaparken çocukluktan içinde kalan bilim ve teknoloji merakı, onu bilgisayar, internet ve yazılım sektörüne sürükledi.

2000 - yılında henüz ülkemizde internet yeni yaygınlaşmaya başlarken bilgisayar, web tasarım ve web yazılım kurslarına merak saldı. Özel eğitimler ve dersler alarak kendini bu alanda geliştirdi.

2003 - Aktif İnternet Bilgi Teknolojileri firmasını kurdu. Web tasarım ve yazılımları alanlarında faaliyet gösterdi.

2005 – Arabulsun.com adında ilk amatör arama motorunu yaptı. Amatör çalışmalar sonucunda arama motoru projesi yapmaya karar verdi.

2006 – Aktif Medya haber sitesini kurdu.

2007 – Arama motoru için ekip kurarak arama motoru yazılımı yapmaya başladı. Ara.com.tr adı altında yayına verdi. 6 ay gibi kısa içinde Türkiye Alexa ilk 100 içine girdi. Günlük tekil 570.00 çoğul 2.000.000 hite ulaştı. Mevcut sunucular yükü karşılayamadı. Yatırım ve destek bulamadığından yeterli sunucu altyapısını sağlayamadı.

2010 – Ara.com.tr Yatırımcı desteği aldı. Projeyi geliştirdi.

2011 – MÜSİAD Altın Proje ödülü aldı. ( 3000 proje arasından). Ödülü Teknoloji Bakanı Nihat Ergün takdim etti.

2012 – Çok ortaklı şirkette entrikalar, uyumsuzluklar ve problemler çıktı. Şirket kapandı.

2013 – İsmail Hakkı YILDIZ yılmadı. Farklı bir isimde Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkında projeyi geliştirmeye devam etti. Fatih Sultan Mehmet'in dediği gibi “ Ya İstanbul beni alacak, ya ben İstanbul’u ” edasıyla çalışmalarına devam ediyor.