Arama Motorları ve Güvenlik

Cmt, 09/27/2014 - 23:22 tarihinde ihy gönderdi

Günümüzde internet kullanıcıları için bilgiye en kısa sürede ulaşmak, aradığını hemen bulabilmek çok önemli. İnternette de bunun en kısa yolu arama motorlarını kullanmak. Elbette internet kullancıları bir arama motorunda herhangi bir konuda arama yaptıklarında, arama motorlarının internet tarayıcısına bazı çerezler ekleyerek aramalarını kayıt altına almasını arzu etmiyorlar, bunu hem etik hem de ahlaki bulmuyorlar.

Hatta öyle ki çoğu kullanıcı bunun kişisel mahremiyete yönelik bir durum olarak algılayabiliyor. Kısaca, internet kullanıcıları internetteki arama motorlarının bir anlamda kendilerini takip etmesini/fişlemesini asla istemiyorlar.

Bazı ülkelerde Ulusal Güvenlik Ajanslarının özel izleme programı ile milyonlarca kullanıcının cep telefonu kayıtlarını gizlice topladığını ve dev teknoloji şirketlerinden müşterileri hakkında bilgi talep ettiğinin ortaya çıkmasının ardından; başta ABD olmak üzere dünya genelinde İnternet kullanıcılarının, arama motorlarına olan güveni maalesef azaldı. Ortaya çıkan mevcut durum kişisel mahremiyetine önem veren bazı kullanıcıları; kişisel bilgilerinin kaydedilmediği, gizliliklerini ihlal etmeyecek ve kişisel mahremiyetlerinin korunduğu vb. özelliklere sahip anonim alternatiflere yönelttiği görülmekte.

Başlıca özelliği kişisel mahremiyeti korumak olan DuckDuckGo.com, izleme programı ile cep telefonu kayıtlarını gizlice toplandığı skandalının patlak vermesiyle birlikte en çok kullanılan internet arama motorlarından biri oldu. Yaşanan bu izleme olayı, kullanıcılara bir nevi ‘isimsiz’ arama yapma şansı sunan yani, kullanıcısına internette izini belli etmeden arama yapma fırsatı veren DuckDuckGo'da yapılan aramaların rekor seviyeye ulaşmasına neden oldu. İnternette DuckDuckGo arama motorunun güvenilirliğini sorgulayan bazı yazılara ulaşmak mümkün