Yandex Arama Motoru, 19.3 milyar ruble gelir elde etti.

Sal, 01/10/2017 - 17:31 tarihinde ihy gönderdi

Yandex Arama Motoru, Rusya'nın pazar payı bakımından en büyük arama motorunun sahibi ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi Rus BT şirketi.
2016 yılında geçtiğimiz yıla oranla çok daha iyi bir performans sergileyen arama motoru Yandex, 19.3 milyar ruble gelir elde ederek yüzleri güldürdü.

Geçtiğimiz yıla oranla 2016 yılı içinde daha çok kar eden Rus arama motoru devi Yandex, bu çeyrek içinde 19 milyar ruble civarı gelir elde ederek yüzlerin gülmesine sebep oldu. Sadece bununla kalmayıp net kârını yüzde 8 oranında yükseltmeyi başarabilen şirket net kar olarak 3.8 milyar ruble gibi bir rakam açıkladı. Yandex geçen yıla oranla yüzde 27 daha fazla kar etmiş oldu bu sonuçlara bakılınca.

Şirket tarafından gelen açıklamaya göre bu gelir artışında en büyük etkenlerden biri reklam platformu sayesinde gerçekleştiği, ilerleyen zamanda ise navigasyon ve harita uygulamalarından da olumlu tabloya katkı beklendiği açıklandı.

Yandex Şirketin amacı kullanıcıların sorularına, doğrudan veya dolaylı, cevap verebilmektir. Yandex.ru ana sayfası Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi olmuştur. Yandex, tüm dünyada 56 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmaktadır. Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’de de hizmet vermektedir.. Tamamen Yandex’e ait olan alt birim şirketi, Yandex Labs ise San Francisco Körfez Bölgesi'ndedir ve bir ar-ge laboratuvarı görevi görmektedir. 30 Mart 2015'den itibaren Mozilla Firefox'da Türkiye için varsayılan arama motoru olmuştur